Bronz českých juniorů ze Sanu – aneb tentokrát o velejemném chytání kapitálních lipanů
Ve dnech 6. – 12. srpna 2018 se konalo v Polsku na řece San 17. mistrovství světa juniorů v muškaření. Tentokrát se prezentovalo 10 týmů, z toho bylo 8 z Evropy a po jednom z USA a Jižní Afriky, celkově tedy o dva méně než před rokem ve Slovinsku. Bohužel i tentokrát chyběly Britské týmy a tak jediným Ostrovním zástupcem byl tým Irska, který se těchto šampionátů účastní pravidelně.
V českém týmu po loňském neúspěchu ve Slovinsku (5. místo) došlo k výměně trenéra, kterým se pro tento šampionát stal student Jihočeské University Martin Musil jun., který byl v roce 2012 juniorským mistrem světa ve Francii. Manažerem týmu byl předseda našeho muškařského odboru při Radě ČRS Jiří Pejchar a součástí početnějšího doprovodu byl i skvělý závodní muškař Jarda Adam ml., bývalý úspěšný český reprezentant a trenér seniorů Tomáš Starýchfojtů a jeho syn Lukáš.
České družstvo si vyjelo na San na obhlídku ještě před šampionátem, ale tekla zde extrémně vysoká voda (100 m 3), takže se dalo chytat jen v některých místech a úlovky byly pouze na Squirmy Wormy. Také trénink před vlastní soutěží neřekl skoro nic, protože průtok byl mezi 60 – 30 m 3 a vodní hladina byla snížena až na začátku šampionátu na 15 m 3. Dá se říci, že domácí tým, který se v poslední době velmi zlepšil, patřil za jasného favorita. Ze Slovinska si Poláci přivezli stříbrné medaile a zlato v soutěži jednotlivců (Darius Ordzowialy). Kromě toho mohli Poláci také dokonale využít znalosti o výskytu ryb v řece San, která byla v městečku Lesko široká 100 m.
Češi neměli mnoho času k tomu, aby se více zorientovali na této široké řece a tak jako metoda volby jim vyšla technika „muška-splávek“ s jedním dobře namaštěným chrostíkem a jednou zlatohlavou nymfičkou ve velikosti 20 na konci jemného fluorkarbonového nástavce o průměru 0,10 mm. Také zvýšená míra hodnotitelných ryb na 25 cm hrála spíše do karet domácím závodníkům, kteří dobře věděli, kde mají lovit. Drtivá většina českých úlovků byla pod stanoveným limitem, což se týkalo především pstruhů obecných.
Je třeba se ještě zmínit o tom, že vedle čtyř říčních úseků, byl jeden sektor vytýčen i na přehradě Myszkowce, což je vyrovnávací nádrž pod vysokou hrází obrovské přehrady Solina, postavené na řece Sanu. Lovilo se zde z lodí opatřených motorem a taktiku určovalo i proudění vody v této vyrovnávací nádrži se studenou a čistou vodou, do které bylo před soutěží vypuštěno určité množství asi půlkilových potočáků, Ti se chytali jen v prvním kole v horním úseku nádrže, než došlo během polední přestávky k propláchnutí vody v nádrži, po kterém se nahoře lovily už jen ojedinělí residenti. Ve spodní části této nádrže se nachází klecový odchov duháků, z něhož dílem unikli a dílem byli vysazení a pak se zde lovili ve zbytku závodu.
V prvním kole ve středu 8. srpna měli čeští závodníci velmi dobré vylosování a vyhráli i díky tomu, že v lodním závodě byl český junior Jan Bureš vylosován do lodě s Polákem Szymonem Koniecznym, jinak synem ředitele závodu a dlouholetým polským seniorským reprezentantem Piotrem Koniecznym. Szymon zavedl svou loď proti vodě až pod vysokou hráz a vyhrál zde s 12 úlovky a Jan Bureš byl s 10 pstruhy druhý. V sektoru II měl pozoruhodný úlovek náš Patrik Martinec, jednalo se o lipana dlouhého 486 mm. Češi měli po prvním kole součet umístění 14, druhé bylo Španělsko (20) a třetí Polsko (21).

Ve druhém kole si mladí Češi vedli dobře, když obsadili druhé místo (19) za Poláky (10) a před Španělskem (24). Jen na vyrovnávací nádrží se Radek Gračka nesrovnal se změnou poměrů a ulovil jen jednoho pstruha, za což obsadil až 8. místo a tento výpadek ho v konečném pořadí připravil o medaili v soutěži jednotlivců. Tu i nadále vedl Szymon Konieczny s druhým vítězstvím v řadě a pro naše závodníky byl zajímavý úlovek ve IV. sektoru, kde měl Jan Carbol lipana měřícího 427 mm.
Třetí kolo závodu ve čtvrtek 9. srpna už neměli mladí Češi prakticky co lovit, protože se zde už nedostávalo mírových pstruhů. Čest týmu zachránil v trofejním sektoru č. II Radek Gračka, který zde dokázal zvítězit s 10 rybami a v sektoru III vyhrál do třetice Szymon Konieczny. V týmech byla první Francie (19), 2. Polsko (20) 3. Španělsko (22), Češi byli až sedmí (30) a po třech kolech bylo pořadí: 1. Polsko (51), 2. Česko (63), 3. Španělsko (66), 4. Francie (74) 5. USA (85).
Po tomto nepříliš vydařeném kole bylo Čechům jasné, že bude třeba udělat nějakou změnu v taktice a možná bude třeba vystřídat závodníka, protože měli k dispozici jako náhradníka svého papírově nejlepšího juniora, teprve šestnáctiletého Antonína Pleskače, který se při tréninku na velké řece San necítil moc dobře. Jeho dosavadní výsledky a zkušenosti totiž pramenily z malých domácích říček a tak nebyl oproti původnímu plánu nasazen hned od začátku závodů. Nakonec byl stažen ze soutěže Jan Carbol, který figuroval v průběžném pořadí na 20. místě mezi jednotlivci. Dlužno poznamenat, že se tato výměna Čechům nepovedla.
Ve čtvrtém kole byl Antonín vylosován do lodě s Američanem Ryderem Stuttonem a rozhodl se pro sebevražedný pokus lovit pod hrází hlavní nádrže Solina, zatímco ostatní lodě už zůstaly ve spodním úseku. Po hodině chytání bez úlovků odjeli i omi také na hlavní bazén, ale za chvíli se stal kapitánem lodě Ryder a ten si to namířil znovu proti vodě. Toto rozhodnutí bylo tragické a tak si oba připsali jako jediní 10 bodů za lov bez úlovku.
Ve čtvrtém kole bylo třeba přeorientovat se výhradně na lov lipanů na suchou mušku. Závodníci dostali pokyn lovit na nejdrobnější olivky na háčku č. 20 a vlasci o průměru 0,08 mm. Lipani se sice na tyto mušky zvedali, ale záseky šly do prázdna, protože zkušení lipani viděli, že ten vlasec tam je navíc. Během tohoto kola byla taktika dále přehodnocena a trenérem byl dán pokyn na zeslabení průměru vlasce značky Stroft až na 0,06 mm a pak to teprve začalo fungovat. Závodník Gračka lovil s tímto koncem hodinu a ulovil na malinké olivky 9 ryb a byl s tím druhý v suchém úseku č. 3. V sektoru č. 5 ulovil Patrik Martinec lipana 446 mm. K Janu Burešovi se dostal trenér s novými pokyny až těsně před koncem závodu a ten pak během deseti minut stihl ulovit na sektoru č. 4 ještě 3 ryby a měl jich celkem 5, což stačilo na 6. místo. Ve čtvrtém kole vyhráli Poláci (15), 2. USA (20), 3. Španělsko (22), Češi byli pátí (25), ale stále ještě drželi průběžné druhá místo (88), za Poláky (67) a před Španěly (88).
Před posledním pátém kolem bylo jasné, že Polákům už nikdo nevezme vítězství v týmech i jednotlivcích a tak se už bojovalo „jen“ o stříbro a bronz. Bohužel neměl vůbec štěstí Antonín Pleskač, který si na sektoru č. 2 vylosoval stanoviště 10, kde se za čtyři kola ulovila jen jedna hodnotilelná ryba. Díky změně taktiky a lovu na velmi malou suchou olivku a nejjemnější tipet o průměru 0,06 mm měl na prutě čtyři velké ryby, ale ani jednu z nich nedostal do podběráku a zatížil tým dalšími 10 body. Radek Gračka se výborně vyrovnal se změnou taktiky, když na úseku č. 4 dostal 8 ryb a vyhrál zde svůj sektor.
Velice špatné místo měl v pátém úseku Jan Bureš, který lovil na stanovišti, kde se doposud chytla také jen jedna hodnotitelná ryba. Dvacet minut před koncem posledního kola byl bez úlovku a pak se sebral u levého břehu první lipan. Jan na něj třikrát poslal svou dvacítkovou olivku na velejemném tipetu o průměru 0,05 mm a najednou se ryba znovu zvedla a dvojkový prut se po záseku ohnul jako luk. Velký lipan se rval jako lev, skákal vysoko nad hladinu a točil se kolem podélné osy, ale nebylo mu to nic platné a skončil v podběráku mladého lovce. Polský kontrolor rybu změřil a zapsal 440 mm. Následovala výměna poničené mušky a za chvíli tu byl další lipan 38 cm. Ryby začaly jako na povel pást po jepičkách a mladý Francouz nad námi chytl během posledních pěti minut 3 lipany. Jan uviděl ještě jednoho sbírajícího lipana, kterého ulovil v poslední minutě závodu. Bohužel mu chyběly dva milimetry do limitu a tak se nepočítal. Bylo z toho šesté místo v sektoru, a pokud by byl poslední úlovek jen o kousíček větší, tak z toho mohla být trojka v sektoru. V tomto posledním kole vyhrálo Irsko (12), 2. Francie (18) 3. Jižní Afrika (20), Španělé byli pátí (24), Češi šestí (27) a Poláci sedmí (36).
Celkové pořadí týmů bylo následující: 1. Polsko (součet 103/157 ryb), 2. Španělsko (112/123), 3. Česká republika (115/117), 4. Francie (116/113), 5. USA (128/101), 6. Irsko (147/ 82), 7. Jižní Afrika (152/74), 8. Finsko (168/ 59), 9. Belgie (169/65), 10. Slovinsko (186/49). V soutěži jednotlivců se stal juniorským mistrem světa Szymon Konieczny – součet 8 / 47 ryb, 2. Emilio Saint Aman (FRA) – 10 / 42, 3. Sergio Heredero (ŠP) – 12 / 32, 4. Radek Gračka – 14 / 33, 5. Holden Price (USA) – 15 / 29, 6. Jack Maher (Irsko) 16 / 33, 7. Roo Berchard (Jižní Afrika), 8. Vallat Titouan (FR), 9. Patrik Martinec, 10. Rodrigo Casado (ŠP), 18. Jakub Adam, 22. Jan Bureš.
Celkově lze říci, že Poláci zaslouženě zvítězili jak v soutěži týmů, tak i v soutěži jednotlivců. A toto mistrovství připravili velmi dobře a se ctí se vypořádali se všemi problémy, které takováto soutěž přináší každému pořadateli.
Zde odkaz na článek v angličtině (English version)
Karel Křivanec