Letos mi připadl nelehký úkol, s nejmladším a nejméně zkušeným juniorským týmem v historii udržet neporazitelnost českých týmů na domácích šampionátech. Již od loňského roku, kdy jsem byl jako trenér na MSJ v Polsku, jsme s realizačním týmem změnili systém přípravy, upravili pravidla výběru juniorské reprezentace a celkově jsme s týmem soustavně pracovali. V roce 2019 jsme uspořádali závod v Čertovce (Janusův memoriál), a dále nominační závody v Čertovce a na Vltavě 28, které byly spojeny se soustředěním, konzultacemi a pomocí některých seniorských reprezentantů. Následovala více než týdenní příprava těsně před MS, která se nám nakonec ukázala jako klíčová.
Sestava týmu byla jasná: Jan Bureš, Antonín Pleskač, Jan Carbol, Vojtěch Marek, Jan Wittner a náhradník Tomáš Glaesner. Protože Jiří Pejchar, který zde působil jako mezinárodní organizátor mistrovství nemohl dělat manažera týmu, nebyla volba jeho zástupce snadná. Ve vzduchu viselo několik opravdu zvučných jmen, ze kterých nakonec zůstal Tomáš Starýchfojtů, který s námi spolupracuje už od loňského šampionátu v Polsku. Dalším členem našeho realizačního týmu byl i jeho syn Lukáš, který se k nám přidal až před samotným šampionátem.
Celková příprava proběhla celkem v klidu. Jediným problémem byl vyšší stav vody, který neodpovídal podmínkám, které měly nastat. Velkou výhodou pro nás bylo, že závodní úseky byly pouze na řece, protože náš tradiční „stoják“ Květoňovská nádrž byla v rekonstrukci. Již dopředu jsme věděli, do čeho jdeme a tak jsme si z velké vody hlavu nedělali. Hodně jsme trénovali především lov na streamera, jehož využití přicházelo do úvahy pro sektory 4 a 5, kam byl čerstvě vysazen pstruh duhový. I přes tuto přípravu se nám první tři kola se streamerem moc nepovedla. Ještě je třeba připomenout, že se hodnotily všechny druhy ryb od 20 cm.
Dalším klíčovým faktorem pak bylo i zjištění, že ryby velmi dobře reagují na nový typ chenilkového materiálu, který nahradil zakázané Squirmy Wormy – žížaly za dávno známý vzor San Juan Worm. Klasická malá nymfa pak byla kombinována v tandemu muška – splávek. Natrénováno jsme měli a přišel čas odstěhovat se na ubytování do Penzionu Herbertov. Oficiálního tréninku jsem se zúčastnil jen já s Honzou Carbolem. V principu jsme chytali tak půl hodiny a jen si ověřovali naší taktiku.
Nastal první závodní den, úterý 13. srpna, nervozita v týmu by se dala krájet. Po noční bouřce byly dva spodní úseky na Vltavě zakalené. Jel jsem na první kolo s Honzou Burešem na sektor 2 ve Vyšším Brodu. Díky posunu v časech, kdy se na velké řece (Vltava 28) chytalo od 7 hodin ráno a v Čertových proudech až od 9 hodin jsem byl schopný ohlídat oba úseky. Takže sektory, kterým jsem se věnoval, byly Vyšší Brod a oba dva sektory 1 a 3 na Čertovce (Vltava 29). Lukáš měl dohlížet na chod čtvrtého sektoru mezi Herbertovem a Rožmberkem a Tomáš měl za úkol pozorovat sektor číslo 5 pod Rožmberkem (Vltava 27).
První kolo šel Honza Bureš pod železniční most ve Vyšším Brodu známý jako „Železňák“, přičemž toto místo velmi dobře znal. Chytal zde i při nominačním závodě, kdy se mu tam moc nevedlo. Měl tedy šanci na reparát a proměnil ji za jedničku, i když začátek nebyl vůbec podle našich představ. Po čtvrthodině nymfování bez záběru přešel na chenilkovou žížalu, která začala okamžitě fungovat. Bohužel zvolený tippet o průměru 0,10 mm se ukázal jako příliš slabý. Po pěti utržených rybách zesílil na průměr 0,12 mm a už to šlo perfektně až do konce, měl tedy celkem 21 úlovků. Honza Carbol chytal horní úsek Čertových proudů v Loučovicích a ačkoliv neměl špatná místa, tak se dvěma spodními místy se nedalo soupeřit. Závodníci se zde střídali na sousedních místech po polovině závodu. Vytěžil tu se žížalou maximum, trojkou v sektoru (20 ryb), když zde vyhrál adept na celkové vítězství a loňský juniorský mistr světa Polák Szymon Konieczny se 36 úlovky.
Na spodní Čertovce nad vyrovnávací nádrží Lipno II byl Vojta Marek ponechán sám sobě na pospas. I zde si závodníci měnili po polovině závodu místa, ale měli jsme tam natrénováno nejvíc, takže také z toho byla jednička v sektoru za 22 ryb, kde opět úřadovala žížala. V sektoru 4 pod Herbertovem zabojoval Tonda Pleskač, když si zapsal trojku za 13 ryb, zvítězil tu Američan Ben Confort (19 úlovků). V sektoru číslo 5 pod Rožmberkem vyhrál Španěl Sergio Heredero (29 kusů), ale náš domácí závodník Honza Wittner tu nezvládl dobré místo a přinesl až šestku v sektoru. Zde se podepsala jeho nezkušenost s lovem na streamera a zakalená řeka, ve které použil přírodní vzory a ty nebyly v kalné vodě moc vidět. Nicméně celkový součet umístění 13 znamenal výhru českého týmu v prvním kole, druzí byli Američané (15) a třetí Poláci (19).
Ve druhém kole odpoledne Honza Bureš na spodní Čertovce v sektoru 3 přinesl opět jedničku se žížalou (19 ryb). Kuriózní příhoda zde postihla Novozélanďana Hugo Pearce, který si zde v balvanitém řečišti opravdu pěkně zaplaval a ztratil spodní část prutu, ale i tak si zapsal 16 úlovků, což bylo třetí místo v sektoru. Honza Wittner v Loučovicích s velmi špatnou rotací v sektoru 1 bohužel za pět, vítězem byl polský závodník Michal Kurnicki (34 úlovků). Tonda Pleskač na jednom z nejhorších míst v sektoru 5 vydřel čtyřku se 16 rybami, když tu zvítězil Polák Oskar Kaniuczak (22 úlovků). Vojta Marek měl bohužel také smůlu na místo v sektoru 4, ulovil tam 13 ryb a skončil na pátém místě. Zvítězil zde Slovinec Maj Ivancic, který chytal prvně na streamera, kterého si zakoupil v obchodě před závodem (Black Wooly Bugger) a zapsal si 19 úlovků a jistě o stejný počet ryb přišel díky své nezkušenosti. Ani Honza Carbol bohužel nevyužil potenciál svého místa na sektoru 2 ve Vyšším Brodě a přinesl až čtvrté umístění, vítězem byl opět Szymon Konieczny (19 ryb). Součet umístění 19 znamenal pro Český tým třetí místo ve druhém kole a celkově druhé místo se ztrátou 5 bodů na první Polsko a náskok šesti bodů na třetí Španělsko.
Ve třetím kole ve středu 14. 8. ráno zachytali všichni kluci na výbornou. Využili svá dobrá místa a ze špatných míst udělali průměrná umístění. V sektoru 1 zvítězil Španěl Carlos Delgado Campos (20 ks) a Tonda Pleskač tu byl druhý (13 ryb), v sektoru č. 2 se konečně vytáhl Jan Wittner, který tu zvítězil s 25 úlovky, převážně se jednalo o pstruhy ob. a s použitím metody muška – splávek. V sektoru 3 zvítězil Američan Mike Komara, když si zapsal 12 úlovků a o šest centimetrů porazil Szymona Konieczneho (12 ks) a Jan Carbol byl třetí (9 ryb). V sektoru 4 vyhrál další Američan Eli Buchanan (23 ks), Honza Bureš zde byl až pátý (15 ryb) a v sektoru 5 dominoval Američan Chase Kreider (26 ks), Vojta Marek byl čtvrtý (15 ryb). Druhé místo ve třetím kole se 14 umístěními nás opět dostalo do celkového vedení se 46 body před Polsko (51), třetí USA (52) a čtvrté Španělsko (61). V individuálním závodě byli čtyři Češi v první 13. Následoval půl den volna. Čas na dovázání mušek, úpravu návazců a především regeneraci.
Kluci zřejmě nabrali energie více, než se čekalo, protože čtvrté kolo ve čtvrtek 15. 8. bylo jako z pohádky. Vítězství v tomto kole se součtem umístěními 7 se nepovede každý den. Vojta Marek vyhrál v sektoru 1 s 19 úlovky, Honza Wittner byl druhý v sektoru 3, jen o jednu rybu za vítězným Slovincem Gorjanem (10 kusů), V sektoru 4 odsunul Honza Carbol s 18 úlovky až na druhé místo průběžně vedoucího Szymona K. (12 ryb) a Honza Bureš vyhrál s 20 úlovky v sektoru 5. Tonda Pleskač chytal v sektoru 2 na „profesorské“ pláni „Pod seníkem“, kde měl špatnou zkušenost z přípravného závodu, ale i on zvládl svůj reparát na výbornou a na takto těžkém místě vybojoval za 23 úlovků druhé místo v sektoru za Španělem Camposem (25 ks), který zde exceloval v poslední půlhodině se suchou muškou.
Za zmínku stojí historka z tohoto místa. Navigoval jsem Tondu na rybu se slovy: „Musíš jít až tam dál ke břehu“. Tonda na moje rady ne zcela reagoval, proto jsem ho popoháněl dál. „Musíš jít až pod tu olši naproti tobě“. Tonda souhlasně pokyvoval hlavou a pomalu se přibližoval k oné olši. Po nějaké době se na mě otočil a zeptal se: „Ty, Máco, co je to ta olše?“. I takové historky můžete zažít jako juniorský trenér. V jednotlivcích byl Jan Bureš průběžně na druhém místě (8) za úřadujícím mistrem světa Szymonem Koniecznym (6), Vojta Marek byl 5. (11), Tonda Pleskač 6. (11), Honza Carbol 7. (11).
Bohužel v pátém kole nám los vůbec nepřál. Stálo nás to až čtvrté místo v týmech pro páté kolo a v jednotlivcích jsme přišli o medailové pozice. Pochválil bych opět excelentní výkon Honzy Bureše na naprosto nejhorší rotaci v sektoru 1, když tam obsadil sedmé místo se sedmi pstruhy. Jedna větší ryba navíc by pro něj znamenala medaili. Také Vojta, Tonda a Honza předvedli vynikající výkony, které pomohly celkovému umístění týmu. Vítězi ve svých sektorech byli Eli Buchanan (USA), Liam van der Merwe (Jižní Afrika), Luke O´ Donoghue (Irsko), Sergio Gonzales (Španělsko) a Mike Komara (USA). Poslední kolo bylo pro mě neuvěřitelně hektické a stihl jsem objet všechny sektory. Spíše povzbudit a motivovat kluky, než udílet rady. Výsledkem byl zisk zlata poprvé od roku 2012, kdy jsem ještě jako junior závodil ve Francii za národní tým a vyhrál soutěž jednotlivců.
Tým, který se nám letos podařilo dát dohromady, má dle mého názoru, obrovský potenciál dostat juniorskou reprezentaci znovu na vrchol, kam by měl rozhodně patřit.
Celkovým vítězem a mistrem světa v lovu ryb na umělou mušku juniorů pro rok 2019 se stalo družstvo České republiky, které uhájilo vedoucí pozici po čtvrtém kole před dotírajícím týmem USA, který vyhrál poslední kolo. Na třetí místo se výborným výkonem propracovalo Španělsko, které o šest bodů předstihlo Polsko. Soutěž jednotlivců s přehledem vyhrál Polák Szymon Koniecny, který obhájil zlato z loňského roku. Druhé a třetí místo v soutěži jednotlivců získali španělští závodníci Sergio Heredero a Carlos Delgado Campos. Čtvrtí a pátí byli dva Američané Mike Komara a Eli Buchanan a šestý pak nejmladší z Čechů Vojta Marek.
Generálním sponzorem celého mistrovství byla firma Cortland, která přispěla finančně na každého závodníka a dále věnovala hodnotné ceny pro nejlepší jednotlivce a týmy.
Co se týká sponzorů českého týmu, je třeba poděkovat firmě Hobby-G, která byla naším generálním sponzorem a vybavila nás především oblečením, skvělými taškami od firmy Wychwood a Giants fishing, dále pak firmě Hanák Competiton, jejich pruty, vlasce a háčky patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co je dostupné na světovém trhu. Další poděkování patří i firmě Czech Nymphs za materiální podporu během mistrovství, a dále CzechFlyfish.com, firmě Král za poskytnutí skvělého ubytování a zázemí u vody.
Poděkování patří i organizátorům Jiřímu Pejcharovi a Milanovi Hladíkovi za perfektně uspořádané mistrovství. Velké poděkování patří i Tomášovi s Lukášem. Tomáš Starýchfojtů opět odvedl neuvěřitelný kus práce a já jsem velice šťastný, že někdo jako on, je ochotný předávat své zkušenosti mladým muškařům. A poslední a nejdůležitější poděkování patří celému týmu za výkony, které někdy sahaly až na hranici jejich možností, svým nasazením, bojovností a týmovým přístupem.

Státní trenér juniorů Martin Musil.